alkoholna-halucinoza

Foto: alcoholhelp.com

Alkoholna halucinoza je alkoholom indukovana psihoza. Ovde se radi o jednoj psihotičnoj manifestaciji, komplikaciji alkoholizma, koja se javlja kod mlađih osoba kod kojih alkoholni stadijum ne mora biti dug, od 3 do 5 godina.

Po nekim autorima, jedan od glavnih uzroka je premorbidna ličnost, odnosno šizoidni poremećaj ličnosti (introvertne osobe koje su opredeljene za usamljenički način života, osobe koje ne vole komunikaciju i interakciju sa drugim ljudima, pa čak biraju i zanimanja koja im omogućavaju samostalan rad ili rad od kuće) i genetsko opterećenje ukoliko u porodici ima obolelih od šizofrenije.

Alkoholna halucinoza i simptomatologija

Simptomi po nekom napisanom pravilu počinju u sumraku, ali postepeno sa napredovanjem bolesti javljaju se danju i noću. Glavna manifestacija su slušne halucinacije koje se u početku javljaju u vidu akoazmi – nedefinisanih zvukova, kuckanja, pucketanja, zujanja. Nakon nekoliko dana dolazi do pravih slušnih halucinacija u vidu fonema – glasova. Karakteristično je to da su uglavnom isključivo uključeni muški glasovi.

alkoholna halucinoza
Foto: ridgefieldrecovery.com

Glasovi su najčešće neprijatni, imaju preteći ili vređajući karakter, ispoljavaju se u trećem licu, seksualne su prirode, homoseksualne obojenosti (on je loš, sada ćemo ga uništiti, on je homoseksualac). Pacijenti su uglavnom uplašeni i visoko anksiozni, iako imaju uvid da ti glasovi nisu realni (nemaju pozitivan sud realnosti, stanje kada je osoba svesna da su to halucinacije), ali zavisno od intenziteta i uvid može da varira pa da osobe ove glasove pripisuju osobama iz svog svakodnevnog života i svog okruženja.

Pacijenti pokušavaju da se oslobode glasova zatvaranjem ušiju i zavlačenjem glave pod jastuk. Vođeni strahom i neprijatnošću vrlo često dožive i sumanute ideje proganjanja i odnosa, zbog čega mogu postati opasni za okolinu. Češće su skloni suicidu, jer glasovi mogu biti toliko uznemirujući da pacijent ne može da izdrži.

Dijagnostika ovog poremećaja

Dijagnoza alholone halucinoze se postavlja ako psihoza traje kraće od 6 meseci. Halucinacije mogu biti privremene, do 3 meseca ili hronične, bez većih izgleda za oporavak. U slučaju hroničnih halucinacija, duži tok bolesti bi ukazivao na šizofreniju.

alkoholna halucinoza
Foto: medlux.net.ua

Terapijski postupak

Na prvom mestu je prekid konzumiranja alkohola. Preporuka je da se uspostavi supervizirana apstinencija, vrlo često uz primenu infuzionih rastvora i vitamina iz B grupe. Halucinacije mogu da perzistiraju i nekoliko meseci nakon uspostavljanja apstinencije. Simptomi poput halucinacija i sumanutih ideja se tretiraju antipsihoticima, dok psihomotorni nemir, anksioznost i strah benzodijazepinima. Uz sve navedeno značajna je suportivna terapija i empatičan pristup pacijentu kako bi na što lakši način uspostavio apstinenciju i poboljšanje svog mentalnog zdravlja. Alkoholna halucinoza uz adekvatan pristup ima dobru prognozu mada u retkim slučajevima može da napreduje u šizofreniju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.