Kontaktna sočiva: nega i održavanje

kontakrna-sociva-moja-medicina (1)

Foto: MojaMedicina

Kontaktna sočiva decenijama unazad važe za revolucionarni pronalazak, jer uz jednostavnu upotrebu omogućuju precizan i jasan vid.

Za održavanje higijene sočiva nije potrebno posebno medicinsko znanje, ali je neophodna adekvatna edukacija i maksimalno pridržavanje higijenskim smernicama. Sočiva mogu da budu meka i tvrda, a s obzirom na široku upotrebu mekih kontaktnih sočiva u ovom tekstu biće obrađene pojedinosti o njihovoj higijeni.

Kontaktna sočiva i higijena

Pre svega treba imati na umu da je pri nezi sočiva neophodno paziti da njihov kontakt sa mikroorganizmima svedemo na minimum. Pre stavljanja sočiva u oko ili njihovog skidanja, potrebno je ruke oprati dobro mlakom vodom i sapunom. Obavezno oprati dlan i nadlanicu, prostore između prstiju i nokte. Na rukama ne treba da bude prisustvo ikakvih vidljivih nečistoća. Nakon pranja, ruke treba obavezno osušiti čistim peškirom dok ne budu potpuno suve, jer ostaci vode na koži predstavljaju mesto pogodno za umožavanje bakterija.

Rezervoari za odlaganje sočiva, prisutne su slovne oznake i boje zarad jednostavnijeg razvrstavanja levog i desnog sočiva – Foto: MojaMedicina.com

Tečnost za kontaktna sočiva je idealno sredstvo za čuvanje i njihovu dezinfekciju. Rezervoare u koje odlažemo kontaktna sočiva ispunimo malom količinom tečnosti za sočiva, kako bi oni bili spremni za njihovo odlaganje. Ta količina tečnosti smanjuje i rizik od mehaničkog oštećenja sočiva ukoliko se ona odlažu u prazne, suve rezervoare. Nakon toga sočiva se pažljivo vade iz očiju i sa nekoliko kapi iste tečnosti blago protrljaju u jednoj šaci, jer se na taj način uklanjaju proteini i materije koje su se tokom dana na sočivima nakupile i koje mogu da ih ubuduće oštete ili izazovu infekciju oka. Nakon tog manevra sočivo se postavlja u onu malu količinu tečnosti već pripremljenu u rezervoarima. Isti postupaak ponoviti i za drugo sočivo.

Posle toga poželjno je na kontaktna sočiva dodati nekoliko kapi iste tečnosti za čišćenje, kako bismo bili sigurni da su sočiva u potpunosti okružena tečnošću.

Količina sipane tečnosti u rezervoarima je uglavnom proizvoljna, bitno je da sočiva svakako budu okružena u potpunosti tečnošću. Od toga zavisi i potrošnja dotičnog rastvora, što se vremenom svakako koriguje sticanjem iskustva pri održavanju higijene kontaktnih sočiva.

Kontaktna sočiva – oprez!

Generalno govoreći, radnji postavljanja i skidanja sočiva treba pristupiti ritualno, da ne bi došlo do zamene levog sočiva sa desnim. Poželjna je navika u spomenutim radnjama na primer prvo na levom oku, a potom na desnom, ili obrnuto, ali da taj redosled bude uvek isti. U tom slučaju korisnik takođe smanjuje šansu za zamenu sočiva i tokom odlaganja u rezervoare. Rezervoari najčešće imaju oznaku u vidu slova ili boje, koji olakšavaju kontrolu odlaganja i sigurnost razlikovanja levog od desnog sočiva.

kontakrtna sočiva rezervoari
Izvrnut rezervoar i poklopci na čistom ubrusu – Foto: MojaMedicina.com

Treba napomenuti da sočiva ne treba držati u istom rastvoru duže od 24 sata, jer se u tom slučaju povećava verovatnoća umnožavanja i ono malo preostalih mikroorganizama na njima nakon odlaganja. U tom slučaju sočiva je potrebno ponovo oprati sa par kapi rastvora za održavanje, isprazniti rezervoare, doliti novu količinu tečnosti i vratiti sočiva ako se u tom trenutku neće koristiti. U higijeni sočiva nikada ne koristiti neku drugu tečnost, poput flaširane vode ili vode iz česme.

S obzirom da se rezervoari za čuvanje sočiva dobijaju uz kupljenu bočicu tečnosti u apoteci, tog trenutka vreme je za zamenu, odnosno stare rezervoare potrebno je baciti. U slučaju kada se sočiva koriste, prazan rezervoar i poklopce ostaviti da se suše na parčetu čistog ubrusa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.