Ortoreksija – opsesija zdravom ishranom

ortoreksija

Foto: afterfit-catering.pl

Ortoreksija je specifičan oblik poremećaja u ishrani koji se karakteriše prekomernim fokusom na zdravu i „pravu“ hranu. Osobe koje pate od ortoreksije često imaju vrlo stroga pravila o tome šta smeju ili ne smeju jesti, što može dovesti do značajnih fizičkih i psiholoških problema.

Ključne karakteristike ortoreksije:

  1. Opsesija zdravom ishranom: Osobe s ortoreksijom često provode mnogo vremena planirajući obroke i istražujući informacije o hrani, izvorima i nutritivnim vrednostima.
  2. Izbegavanje određenih namirnica: Mnogi izbegavaju namirnice koje smatraju nezdravima, što može uključivati procesuiranu hranu, šećere, masti ili gluten, čak i ako te namirnice nisu nužno štetne za njihovo zdravlje.
  3. Fizičke posledice: Ove osobe mogu doživeti nutritivne deficite, jer prekomerno izbegavaju određene grupe namirnica. To može dovesti do problema s energijom, imunim sistemom i opštim zdravstvenim stanjem.
  4. Psihološki aspekti: Ortoreksija može izazvati anksioznost, depresiju i stres, posebno u situacijama kada je potrebno doneti odluke o hrani (npr. u društvenim situacijama ili na putovanjima).
  5. Socijalna izolacija: Zbog strogih pravila o ishrani, osobe s ortoreksijom mogu izbegavati društvene situacije koje uključuju hranu, što može dovesti do izolacije i usamljenosti.
  6. Samopouzdanje i identitet: Mnogi ljudi s ortoreksijom vezuju svoj identitet i samopouzdanje za svoju sposobnost da jedu „zdravu“ hranu, što može dodatno pogoršati simptome.
ortoreksija
Foto: healthifyme.com

Uzroci ortoreksije

Uzroci ortoreksije nisu potpuno razjašnjeni, ali se smatra da su kombinacija genetskih, psiholoških i socijalnih faktora. Može nastati kod poremećaja mišljenja po sadržaju u smislu postojanja precenjenih ideja, što podrazumeva davanje prevelike emocionalne važnosti određenim sadržajima. Ponekad se može javiti kao odgovor na prethodne zdravstvene probleme ili kao način da se stekne kontrola nad nečim u životu.

Lečenje ortoreksije može uključivati

  • Psihoterapija: Kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT) može biti korisna za promenu negativnih obrazaca mišljenja i ponašanja.
  • Nutricionističko savetovanje: Rad s nutricionistom može pomoći osobi da razvije zdraviji odnos prema hrani i da nauči o ravnoteži u ishrani.
  • Podrška: Grupe podrške ili rad s terapeutom mogu pomoći u smanjenju osećaja izolacije i stresa.
ortoreksija
Foto: ayam-nyc.com

Kako prepoznati ortoreksiju

Ako primetite da imate stroge ili iracionalne norme o hrani koje ometaju Vaše svakodnevno funkcionisanje ili uživanje u životu, preporuka je razgovarati sa stručnjakom za mentalno zdravlje. Uvek je važno pristupiti ishrani na način koji je značajan kako za fizičko, tako i za mentalno zdravlje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.