Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću – ADHD

poremecaj-paznje-s-hiperaktivnoscu-adhd

Foto: stories.uq.edu.au

ADHD (Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću) je neurobiološki poremećaj koji se obično javlja u detinjstvu, ali može trajati i u odraslom uzrastu. Karakterišu ga simptomi nepažnje, hiperaktivnosti i impulsivnosti, koji mogu značajno uticati na svakodnevno funkcionisanje osobe. Prevalencija ADHD-a se procenjuje na 5-10% u dečjem uzrastu, dok se kod odraslih procenjuje na oko 2-5%.

Simptomi ADHD-a se mogu razdvojiti u tri glavne kategorije: nepažnja, hiperaktivnost i impulsivnost.

Nepažnja

  • Teškoće u održavanju pažnje: Osobe s ADHD-om često se bore da se fokusiraju na zadatke, posebno ako su dosadni ili rutinski. Lako se ometu spoljnim stimulansima ili sopstvenim mislima.
  • Zaboravnost: Često zaboravljaju obaveze, sastanke ili važne informacije, što može dovesti do problema u školi ili na poslu.
  • Nepotpuno izvršavanje zadataka: Mogu započeti projekte, ali ih često ne završavaju, što može dovesti do neorganizovanosti.
  • Problemi s organizacijom: Teškoće u organizaciji zadataka i aktivnosti mogu se manifestovati kroz nered u prostoru i neefikasno planiranje vremena.

    Hiperaktivnost

      • Nemir: Osobe s ADHD-om često imaju potrebu da se kreću, čak i kada to nije prikladno.
      • Prekomerno govorenje: Mogu imati tendenciju da često govore, prekidaju druge ili ne daju drugima priliku da se izraze.
      • Teškoće u mirnom igranju: Mogu imati poteškoća da se igraju ili angažuju u aktivnostima koje zahtevaju mirno ponašanje.
      • Prekomerno kretanje: Mnogi ljudi s ADHD-om često su u pokretu, što može otežati usredsređivanje na jednu aktivnost.

      Impulsivnost

        • Brzo donošenje odluka: Osobe s ADHD-om mogu donositi odluke bez razmišljanja o posledicama, što može dovesti do problema.
        • Teškoće u čekanju: Mogu imati poteškoća da čekaju svoj red ili da se strpe.
        • Emocionalna reaktivnost: Impulsivnost se može manifestovati kroz emocionalne ispade.
        Foto: healthdigest.com

        Dijagnoza ADHD-a zahteva sveobuhvatan pristup koji uključuje:

        1. Kriterijumi iz DSM-5: Prema Dijagnostičkom i statističkom priručniku mentalnih poremećaja (DSM-5), simptomi moraju biti prisutni najmanje 6 meseci i nesrazmerni razvoju osobe. Simptomi se dele u tri grupe: nepažnja, hiperaktivnost i impulsivnost.
        2. Procena od strane stručnjaka: Dijagnozu postavlja psihijatar, psiholog ili drugi kvalifikovani stručnjak koristeći standardizovane upitnike i intervjue s roditeljima, učiteljima i samim pacijentom.
        3. Prikupljanje informacija: Važno je prikupiti informacije iz više izvora kako bi se dobila kompletna slika o ponašanju i funkcionisanju pojedinca u različitim okruženjima (škola, dom, društvo).
        Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću - ADHD
        Foto: stock.adobe.com

        Terapija ADHD-a obuhvata kombinaciju različitih pristupa:

        Farmakoterapija:

        • Terapija ADHD (poremećaj pažnje s hiperaktivnošću) često uključuje upotrebu lekova, koji mogu pomoći u upravljanju simptomima. Najčešće korištene grupe lijekova su:

        1. Stimulansi:

          • Metilfenidat (npr. Ritalin, Concerta): Pomaže u poboljšanju koncentracije i smanjenju hiperaktivnosti.
          • Amfetamin (npr. Adderall, Dexedrine): Sličan metilfenidatu, često se koristi kada stimulansi na bazi metilfenidata nisu učinkoviti.

          2. Nestimulansi:

            • Atomoksetin (Strattera): Može biti lijek izbora kod pacijenata koji ne reaguju na stimulante ili imaju poteškoća s njihovim korištenjem.

            3. Antidepresivi:

              Važno je napomenuti da je izbor lekova individualan i zavisi od specifičnih potreba pacijenta. Takođe, terapija lekovima često se kombinuje s psihosocijalnim intervencijama, kao što su terapija ponašanja ili edukacija za roditelje.

              Preporučuje se redovno praćenje od strane stručnjaka kako bi se osigurala efikasnost i sigurnost lečenja.

              Lekovi mogu biti jedan od alata koji pomažu u poboljšanju kvaliteta života. Za mnoge, pronalaženje pravog leka ili kombinacije lekova može biti proces koji zahteva vreme i strpljenje. Zajedno s lekovima, podrška kroz terapiju, edukaciju i razumevanje od strane porodice i prijatelja igra ključnu ulogu.

              Ostavite odgovor

              Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

              Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

              Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.