Alkoholni delirijum tremens

3 min čitanja
alkoholni-delirijum-tremens-mojamedicina-155

Foto: americasrehabcampuses.com

Alkoholni delirijum tremens je najteža psihijatrijska komplikacija alkoholozma i najčešća psihoza alkoholičara. Može se javiti posle višegodišnjeg intenzivnog opijanja (6-10 godina) i treba imati u vidu da je u tom slučaju normalan metabolizam narušen i da je alkohol zauzeo značajno mesto u metaboličkim procesima, dakle ovde se govori o fizičkoj zavisnosti.

Kada je prisutna samo psihička zavisnost, pacijenti mogu da apstiniraju bez propratnih simptoma, ali postoji psihička želja, žudnja za uzimanjem alkohola i osoba se bez alkohola oseća nekompletnom. Vrlo često povezuje uzimanje alkohola sa osećajem zadovoljstva i olakšanja. Kod fizičke zavisnosti osoba mora da uzima alkohol, jer u suprotnom može da doživi užasne simptome apstinencije karakteristične za delirijum što predstavlja životno ugrožavajuće stanje.

Najvažniji faktor u nastanku delirium tremensa i ključni momenat, jeste prestanak upotrebe alkohola posle perioda hronične intoksikacije (tremor može da se javi 6-8 sati, halucinacije 8-12 sati i epileptični napadi od 12 do 24 sati).

alkoholni-delirijum-tremens-mojamedicina-1

Kako se manifestuje alkoholni delirijum tremens?

Osnovni znaci da pacijent ulazi u stanje delirijuma su: dezorijentacija (vrlo često ne znaju gde se nalaze, ko su ljudi oko njih, koji je datum i slično), psihomotorni nemir, iluzije, halucinacije, prvenstveno optičke kada pacijent vidi miševe, paukove, gmizavce, a takođe i taktilne halucinacije kada oseti po svojoj koži gamižanje raznih insekata, intenzivan strah, febrilnost, preznojavanje, dehidratacija, intenzivan specifičan tremor i amneziju, potom poremećaj govora, hoda i neosetljivost na bol.

Karakterističan je i fizički aspekt pacijenta sa živom ekspresijom lica, podbulošću, crvenilom očiju cijanozom usana i uznemirenošću kada se kroz mimiku ispoljava strah pomešan sa euforijom, čest je veseli izgled (tzv. smeh pod vešalima). Ono što je karakteristično za alkoholni delirijum jeste poremećaj krvnog pritiska i srčanog ritma. Poremećaj srčanog ritma zahteva primenu antiaritmika, prvenstveno beta-blokatora, jer u suprotnom bi moglo doći do iznenadne srčane smrti.

Laboratorijski nalazi pokazuju albuminuriju, oliguriju, ubrzanu sedimentaciju, azotemiju, hipokalijemiju, povećanu kiselost organizma.

alkoholni-delirijum-tremens-mojamedicina-25
Foto: communitycare.com

Iskusni alkoholičari koji su se bezuspešno lečili nekoliko puta, pri prestanku opijanja mogu da osete simptome poput preznojavanja, gubitka apetita, straha, blagog tremora. Čak i sami navode da vide paučinu, miševe i zbog toga se javljaju dobrovoljno na lečenje, jer ovo nije situacija s kojom se prvi put susreću. Čak sa sobom i donose alkohol u maloj bočici koji su po malo uzimali, da bi kupirali simptome apstinencije.

S druge strane postoje pacijenti koji sasvim slučajno dođu u stanje apstinencije i nastanak delirijuma, najčešće zbog povreda i iznenadnih operacija, kada tokom hospitalizacije alkohol nije dostupan.

Terapija alkoholnog delirijum tremensa

Lečenje podrazumeva hospitalizaciju i primenu lekova u odnosu na stanje koje dominira kod pacijenta. Najčešće su to lekovi iz grupe benzodijazepina, anstipsihotika, beta-blokatora. Značajno mesto zauzimaju rehidracija i primena vitamina. U idealnim uslovima bi bilo poželjno da pacijent bude na konstantnom monitoringu do povlačenja simptoma i stabilizacije opšteg stanja.

Nakon stabilizacije opšteg somatskog stanja može se pristupiti lečenju alkoholizma kao bolesti zavisnosti primenom lekova, psihoterapije i pružanja podrške pacijentu i porodici. Veoma je bitno razumeti pacijenta, njegovu slabost, psihičku zavisnost sa kojom mora da se bori doživotno, ali i edukovati porodicu da budu pravilna potpora, jer manjak podrške, učestale kritike i okrivljivanje pacijenta mogu biti okidač za ponovno vraćanje alkoholnom piću.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.