Celer u borbi protiv hipertenzije

3 min čitanja

Vaš krvni pritisak je glavni pokazatelj stanja vašeg srca. Održavajući pritisak u granicama normale – da ne prelazi 140/90 prema američkim standardima – pomažete sprečavanje srčanog napada (infarkta) i moždane kapi (šloga). Naravno, možete uzeti lek iz apoteke, ali ga možete uzeti i iz hrane koja ima moć snižavanja krvnog pritiska. Veliki broj istraživanja pokazuje da je hrana prepuna supstanci koje podižu i onih koje spuštaju krvni pritisak. Ishrana je najvažniji način borbe protiv visokog pritiska, bilo u kombinaciji sa farmakološkim lekovima bilo kao zamena za njih.

Pokušajte prvo sa dijetom. Spisak namirnica koje mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska je sve duži i privlači pažnju sve većeg broja lekara.

Celer – taj drevni lek

Celer je korišćen kao narodni lek za snižavanje krvnog pritiska u azijskim kulturama još dvestote godine pre nove ere, kaže Vilijam Eliot (William Elliott), farmakolog sa Univerziteta Čikago koji je nedavno izolovao iz celera lek za snižavanje krvnog pritiska. Interesovanje dr Eliota pobudio je vijetnamski student rekavši mu da je njegov otac celerom lečio svoj visoki krvni pritisak: po savetu jednog doktora alternativne medicine, jeo je svakodnevno po dve stabljike celera tokom sedam dana i pritisak mu se spustio sa 158/96 na 118/82.

Pretpostavljajući koja bi supstanca iz celera mogla da snizi krvni pritisak, dr Eliot je izdvojio supstancu, koju je zatim davao pacovima sa normalnim krvnim pritiskom. Supstanca je delovala. Njihov sistolni krvni pritisak (gornji broj) smanjio se prosečno za 12 do 14 odsto posle višenedeljnog uzimanja ekstrakta celera. Njihov holesterol u krvi takođe je pao, za 7 jedinica – oko 14 procenata. Supstanca se zove 3-n-butil-ftalid i baš ona daje celeru aromu.

Dr Eliot kaže da je celer možda jedinstven, jer se ‘aktivna supstanca koja snižava krvni pritisak, nađena u njemu u veoma visokoj koncentraciji, ne može naći u još mnogo vrsta povrća’. On smatra da celer snižava krvni pritisak smanjujući koncentraciju hormona stresa koji dovode do sužavanja krvnih sudova. Celer je, po njemu, možda najefikasniji kod osoba kod kojih je krvni pritisak vezan za psihički stres, što bi moglo biti kod 50 odsto Amerikanaca.

Napomena: Iako celer sadrži dosta natrijuma u odnosu na drugo povrće, jedna stabljika srednje veličine ipak ima samo 35 miligrama ovog hemijskog elementa. Prema tome, doza koju sadrže dve stabljike značila bi dodatak od samo 70 mg natrijuma dnevno, što je zanemarljiva količina u ishrani.

Fantastične moći belog luka

Jedite više belog luka. To je još jedan legendarni narodni lek za visoki krvni pritisak, i to veoma efikasan.

Dugo korišćen u Kini, a danas široko korišćen u Nemačkoj kao lek za visoki krvni pritisak, beli luk ima čudesno dejstvo. U nedavno sprovedenoj duplo slepoj studiji, Nemci su ispitivali jedan preparat belog luka i našli da doza koja odgovara svakodnevnom uzimanju nekoliko češanja belog luka spušta dijastolni pritisak pacijenata kod kojih je blago povišen.

Krvni pritisak je u grupi koja je uzimala beli luk pao sa prosečnih 171/102 na 152/89 posle tri meseca, dok je u placebo grupi ostao nepromenjen. Interesantno je da je efekat belog luka tokom ispitivanja bivao sve bolji, što govori o njegovom kumulativnom dejstvu.

Dejstvo belog luka na snižavanje krvnog pritiska verovatno je, bar delimično, posledica njegove sposobnosti da opusti glatke mišiće krvnih sudova, i tako ih proširi. To je primećeno kod životinja kojima je davan sok belog luka. Kako kažu istraživači sa Univerziteta ‘Džordž Vašington’, i beli i crni luk sadrže velike količine adenozina koji opušta glatke mišiće. To znači da bi i uzimanje crnog luka takođe pomoglo. Uz to, crni luk sadrži male količine prostaglandina A1 i E, supstanci sa istim dejstvom.

Izvor: blic.rs / Foto: VjestiBa

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.