Šta je Bazedovljeva bolest?
2 min čitanjaBazedovljeva bolest je poremećaj funkcije štitne žlezde koji je u osnovi autoimune etiologije.
Štitna žlezda luči nekoliko hormona, a za sintezu nekih od njih je neophodan jod. Poremećaju u radu ove žlezde mogu da idu u pravcu smanjene finkcije, hipotireoidizma, ili povećanja, hipertireoidizma. Hipertireoidizam predstavlja povećanje tireoidnih hormona u krvi i može biti različitih uzroka. Bazedovljeva bolest je upravo jedan od oblika ovog poremćaja.
Morbus Basedow je bolest u osnovi autoimunoe etiologije. Radi se o prisutnim autoantitelima, tireostimulišućim imunoglobulinima koji se vezuju za TSH receptore na površini štitne (tireoidne) žlezde. Za ove receptore se u normalnim uslovima vezuje TSH, tireostimulišući hormon adenohipofize i podstiče ćelije tireoidee da sintetišu tiroksin i trijodtironin. U slučaju prisustva tireostimulišućih imunoglobulina, vezivanjem za TSH receptore žlezda duže vreme ostaje pod njihovim uticajem i produkuje prekomernu količinu hormona.
Kod ovih osoba je karakterističan i egzoftalmus, odnosno prominiranje očnih jabučica put napred.
Posledice po pacijenta su kao i kod svakog oblika hipertireoidizma: povećane vrednosti bazalnog metabolizma, povećanje oksidativnih procesa, topla i vlažna koža, uvećanje štitne žlezde, hipertenzija, povećan apetit uz gubitak kilograma, psihički nemir. Kod ovih osoba je karakterističan i egzoftalmus, odnosno prominiranje očnih jabučica put napred. Nastaje takođe kao autoimuni proces cirkulišućih autoantitela na antigene vezivnog tkiva orbita.