Fiksni ortodontski aparat

4 min čitanja
fiksni-ortodontki-aparat-7

Foto: absolutedental

Jedna od podela ortodontskih aparata je na mobilne i fiksne. Mobilni ortodontski aparat, kao što mu ime samo kaže, nije trajno pričvršćen za tkiva pacijenta, te ga pacijent sam može skidati i stavljati. To je na određeni način i njegova mana, jer ortodont ima veoma nizak stepen kontrole terapijskog ishoda, uzimajući u obzir da su pridržavanje terapije i intenzitet nošenja aparata isključivo pod kontrolom pacijenta.

Fiksni ortodontski aparati su tokom celokupne terapije pričvršćeni za tkiva pacijenta i on sam ih ne može unositi u usta, niti ih izvaditi. Svi fiksni aparati se sastoje od aktivnih i pasivnih delova. Pasivni delovi su oni koji se zaista fiksiraju na zube i na taj način predstavljaju mesta prenosa sile na zube, dok su aktivni elementi nosioci sila neophodnih za pomeranje zuba.

Fiksni ortodontski aparat
Elementi Fiksnog ortodontski aparat i njegovi elementi – Izvor: Muhadharaty.com

Pasivni delovi fiksnog ortodontskog aparata

Fiksni ortodontski aparat poseduje pasivne delove: bravice, tube, prstenove, lingvalne atečmene i drugi. Bravice su osnovni pasivni deo aparata i lepe se na vestibularnu ili ređe na oralnu površinu svih zuba osim molara. Edžvajz bravice se dele na standardne, delimično programirane i potpuno programirane. Danas se najčešće koriste potpuno programirane bravice uzimajući u obzir da su one napravljene na takav način da je svaka bravica u setu individualna i prilagođena tačno onom zubu na koji se plasira, dok je kod standardnog sistema bravica svaka bravica ista, a na ortodontu je da savija luk i na taj način određuje poziciju za svaki pojedinačni zub.

Fiksni ortodontski aparat
Ortodontska bravica – Izvor: Tingortholab.com

Karakteristike bravica

Bravica se sastoji iz baze koja naleže na zub, tela, krilaca koja služe za hvatanje elastičnih ili žičanih ligatura, te horizontalnog i najčešće vertikalnog slota. Prema dimenziji slota bravice se dele na sisteme 0.18 ili 0.20. Na molare se za razliku od bravica lepe tube koje mogu biti palatinalne odnosno lingvalne i vestibularne. Nekada se na molare umesto tuba cementiraju prstenovi koji na sebi nose tube, ako se očekuje veći prenos sila ili teže lepljenje klasične tube zbog morfologije zuba ili usled genetskog faktora ili konzervativne terapije. Lingvalni atečmeni mogu biti krilca, dugmići ili omčice, a služe za hvatanje elastičnih elemenata.

U odnosu na materijal bravice mogu biti metalne, keramičke i plastične. Prednost metalnih bravica je što su otporne na deformaciju i lom, frikcija između slota bravice i luka je neznatna te nisu preskupe, dok je osnovna mana da estetski ne zadovoljavaju. Plastične bravice se lako deformišu, frikcija između slota i luka je velika, a čak ni estetski nisu zadovoljavajuće jer vremenom postoji mogućnost promjene boje. Keramičke bravice mogu biti polikristalne i monokristalne, odnosno safirne. Monokristalne bravice su bolje uzimajući u obzir da su, kako im sam naziv kaže, napravljene od jednog kristala te se svjetlost ne odbija i ne prelama dok kod polikristalnih bravica zbog preloma svetlosti dolazi do zamućivanja i bravica izgleda beličasto, a ne prozirno. Karakteristike keramičkih bravica je da je trenje veće, krte su, čvrste i nema diskoloracija. Mana je što su čvršće od gleđi te se ne preporučiju u donjoj vilici zbog mogućnosti odlamanja komadića gleđi gornjih zuba u kontaktu sa njima.

Aktivni elementi fiksnog ortodontskog aparata

Aktivni elementi fiksnog ortodontskog aparata su lukovi, elastični prstenovi, intramaksilarne gumice, elastični lanci (chain) te opruge i magneti. Prema sastavu lukovi mogu biti čelični, nikl titanijumski, beta titanijumski, hrom-kobalt-nikl legure i slično. Nikl titanijumski lukovi imaju visoku elastičnost i dovoljnu snagu za početna pomeranja zuba, dok beta titanijumski lukovi imaju manju snagu i manju elastičnost, ali je vrijeme njihovog delovanja dosta duže od nikl titanijumskih lukova. Čelični lukovi nisu lukovi izbora u početnim fazama terapije uzimajući u obzir da imaju nisku elastičnost, a veliku snagu, te u najvećoj meri pomeraju korenski deo zuba, što je neophodno u kasnijim fazama terapije. Opruge mogu biti otvorene i zatvorene i služe za pomeranje zuba duž luka sistemom kliženja. Ligaturne gumice se stavljaju oko krilca bravice i služe da se luk fiksira u slotu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.