Sve što niste znali o parodontopatiji

3 min čitanja
parodontoza-1

Foto: cochellfd.com

Ako Vam se s vremena na vreme dešava da Vam krvare desni nakon pranja, a pri tom osećate tup, nedefinisan bol, velika je verovatnoća da imate parodontozu.

Reč je o hroničnom oboljenju koje najčešće pogađa lica starije starosne dobi, mada se neretko dešava da i mlađi imaju problema sa ovakvim oboljenjem. Bilo kako bilo, važno je na vreme reagovati i zakazati posetu stomatologu, kako bi se u najkraćem roku započelo lečenje.

U suprotnom, ukoliko se parodontoza ne leči, može da dovede do trajnog gubitka zuba. Ipak, ova grana medicine je toliko napredovala da, veoma brzo nakon izlečenja ovog hroničnog oboljenja, može da se postavi zubni implant i na taj način nadomesti gubitak zuba.

Na koji način se ugrađuje zubni implant?

Reč je o savremenom načinu ugradnje zuba s obzirom da je zubni implant konstruisan od  najmodernijeg biokompatibilnog materijala koji ima za cilj da zameni korenski deo zuba. Naime, implant se ugrađuje u samu vilicu, a nakon ugradnje sledi postavljanje krunice.

parodontopatija

Takođe, implanti se mogu postaviti ne samo na jedan, već i na poziciju više zuba, dok je sam postupak ugradnje potpuno bezbedan.

Ukoliko planirate ugradnju novih zuba, predlažemo vam da razmislite o zubnim implantima koji su se pokazali savršenim načinom za nadoknadu izgubljenog zuba. Jednom kada ih ugradite bićete mirni, jer se radi o fiksnim nadoknadama izrađene od izdržljivog materijala, pa zubni implanti mogu da traju i decenijama.

Iz kojih faza se sastoji parodontoza?

Na početku same bolesti kod pacijenata se javlja gingivitis tj. zapaljenje desni koje se manifestuje učestalim krvarenjem naročito nakon pranja zuba. Ako pacijent duže vreme ne obrati pažnju na ovu fazu i ne javi se svom izabranom stomatologu, može doći do znatnog pogoršanja zdravstvenog stanja. Veoma lako, bolest može da pređe u sledeću fazu koja podrazumeva ispadanje zuba usled oboljenja vilične kosti.

Ukoliko se radi o blažem obliku upale desni, problem se može rešiti uklanjanjem kamenca kao i zubnih naslaga. Takođe, pacijentu se pri tom mora objasniti kako da pravilno vodi oralnu higijenu da se upala ne bi ponovila.

Kada je neophodna upotreba antibiotika?

Ako dođe do zapuštanja stanja, u smislu da su se pojavili paradontalni čepovi kod pacijenta, primenjuje se terapija lečenja antibioticima. Takođe, ako dođe do gubitka koštanog tkiva znači da je bolest uzela maha i da se mora pristupiti radikalnim metodama lečenja.

Terapija laserom može da dovede do trajnog izlečenja

Sa napretkom tehnologije, pojavili su se novi invazivni tretmani u stomatologiji, pa i kada je parodontopatija u pitanju. Reč je o veoma efikasnom pomoćnom sredstvu uz pomoć kojeg se uništavaju svi štetni mikroorganizmi. U mnogim privatnim klinikama koje se bave ovom granom medicine primenjuje se takozvana fotodinamska laserska terapija koja na bezbolan način poboljšava opšte stanje pacijenta bez potrebe za uzimanjem antibiotika.

Sam postupak pre svega započinje se uklanjanjem kamenca i zubnih naslaga koje izazivaju krvarenje desni, nakon čega se koristi karakteristična plava boja koja se aktivira laserskim putem i služi za čišćenje teže pristupačnih mesta koja su ispunjena parodontalnim džepovima.

Ako primetite bilo kakve promene prilikom svakodnevne oralne higijene na vreme se obratite stomatologu kako ne biste došli u ovakvu ili sličnu situaciju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.