Šta je FOB test?
2 min čitanjaDa li ste se nekad zapitali šta je FOB test? To je skraćenica koja označava Faecal Occult Blood test, odnosno test za utvrđivanje okultnog krvarenja u stolici.
Okultno krvarenje je ono koje se u stolici ne može videti golim okom. Krvarenje iz digestivnog trakta može da se javi u bilo kom njegovom delu. Često je hemoroidalno krvarenje, zatim krvarenje zbog kolorektalnog karcinom, usled prisustva polipoze kolona, hroničnih zapaljenskih bolesti creva (ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti). Krvarenje moe da se javi i usled krvarenja ulkusa želuca ili duodenuma, vrlo opasno krvarenje može da bude iz variksa jednjaka, zatim zbog dejstva nekih lekova (acetil-salicilne kiseline) ili nekih infektivnih uzročnika (pseudombranozni kolitis)…
Bilo krvarenje vidljivo ili ne, ono je skoro uvek znak oboljenja digestivnog trakta. U cilju detekcije okultnog krvarenja sprovodi se Veber van Deen-ova i Adlerova proba, ali i FOB test.
FOB test se zasniva na imunohromatografskoj sendvič metodi. Ukoliko se u stolici nalazi hemoglobin, kao posledica krvarenja gastointestinalnog trakta, za njega se vezuje anti telo iz pufera i formira kompleks hemoglobin-antitelo.
Princip izvođenja
Odvrne se poklopac sa eprivete i štapićem se u nju unese manji komad stolice. Epriveta se zatvori, promeša i upravo u njoj se odigrava reakcija sa već spomenutim puferom. Na drugom kraju se odlomi vrh epruvete i na startno polje testa se nanese nekoliko kapi puferovane stolice. Zatim sledi difuzija niz test traku i ukoliko postoji okultno krvarenje, oformljeni kompleksi hemoglobin-antitelo se vezuju za druga antitela koja prepoznaju komplekse i javlja se crvena linija u predelu oznake T (test). Takav rezultat je pozitivan.
Proces difuzije se i dalje nastavlja do oznake C, gde se nalaze antipuferska antitela koja, kod ispravno izvedenog testa, uvek daju srvenu liniju. Ukoliko ove linije nema, test nije validno izveden bez obzira da li je T linija pozitivna ili ne.