Analna fisura
1 min čitanjaAnalna fisura je longitudinalni rascep na skvamoznom epitelu analnog kanala, koji najstaje obično zbog tvrdih stolica.
Analna fisura je češća je kod muškaraca i to u trećoj deceniji života, dok se kod žena javlja u drugoj deceniji, mada se ovo oboljenje može javiti i kod dece i starih ljudi. Karakteriše je jak bol tokom i posle defekacije, kao i prisustvo sveže krvi u tragu. Akutna fisura može preći u hroničnu i odlikuje je fisurni trijas: hemoroid „stražar“, fisura i hipertrofična papila.
Tretman
Lečenje zavisi od tipa fisure. Akutna fisura se tretira lekovima koji smanjuju spazam analnog sfinktera – nitroglicerinska mast (0.2 -0.3), masti sa nifedipinom ili diltiazemom , laksativima ali i povećanim unosom tečnosti ( 2-2.5 litara dnevno). Tople kupke takođe pomažu da se analna muskulatura opusti što doprinosi smanjenju spazma. Hronična fisura pored konzervativnog tretmana može da zahteva i hirursku intervenciju. Presecanjem dela analnog sfinktera olakšava se defekacija i smanjuje se spazam uz prevenciju od ponovnog stvaranja.