Divertikularna bolest gastrointestinalnog trakta
2 min čitanjaDivertikularna bolest gastrointestinalnog trakta je stanje u kojem dolazi do vrećastih proširenja (divertikuluma) u zidu creva.
Divertikularna bolest gastrointestinalnog trakta nastaje zbog hernijacije mukoze i submukoze kroz slabe tačke na mišićnom sloju. U 95% slučajeva je zahvaćen sigmoidni kolon.
Najčešće je zastupljena u ekonomski razvijenim zemljama, a od etioloških činilaca treba spomenuti povećani intraluminalni pritisak koji može nastati zbog hrane siromašne vlaknima, kao i urođena slabost crevnog zida.
Kako se manifestuje?
Bolest je često asimptomatska, a ukoliko imamo simptome onda je to bol u donjem delu trbuha koji se pogoršava nakon obroka. Nadimanje, opstipacija i proliv su svakako simptomi poremećaja u pražnjenju creva i na to treba obratiti pažnju. Krvarenje se može javiti kod trećine pacijenata. U krvnoj slici mozemo uočiti skok leukocita, a u fizikalnom nalazu lokalnu osetljivost.
Dijagnoza
Dijagnozu ćemo postaviti pomoću irigografije. Ultrazvuk, CT su dopunske metode koje cemo koristiti u slucaju komplikacija.
Jedna od najčešćih komplikacija su apscesi koji može dovesti do ozbiljnih zapaljenskih procesa, flegmone. Ukoliko dođe do slobodne perforacije u trbušnu duplju razviće se generalizovani peritonitis.
Lečenje
Ishrana bogata vlaknima, lako svarljiva hrana. Hirurški pristup je indikovan kod fistuloznih komunikacija i obilnih i čestih krvarenja.
Mekelov divertikulum
Mekelov divertikulum je najčešca kongenitalna anomalija tankog creva. Lokalizovan je na oko 40 do 50 cm od ileocekalne valvule. Zbog svog širokog vrata i sakusa u njemu se može naći želudačna sluznica. Najčešće ne daje nikakve simptome, krvarenje koje se može javiti je okultno ili u vidu hematohezije. Dijagnozu ćemo postaviti pomoću CT-a sa crevnim kontrastom. Lečenje se sprovodi hirurškim putem, resekcijom segmenta ileuma ili samog divertkuluma.