Hirurški pristup ratnim ranama
2 min čitanjaRatna rana nastaje u posebnim uslovima koji se razlikuju od okolnosti u kojima nastaju uobičajene hirurške rane. Takođe, svaka rana nastala dejstvom hladnog ili vatrenog oružja u terapijskom postupku se tretira kao ratna. Stoga, hirurški pristup ovakvim povredama je vrlo specifičan.
Ranu je najbolje zbrinuti u prvih šest do osam časova od trenutka povređivanja. U tom slučaju govorimo o primarnoj obradi ratne rane. Moguće je tolerisati i vremenski period do dvanaest časova od momenta ranjavanja uz upotrebu antibiotika, ali takav scenario generalno treba izbegavati.
U okviru primarne obrade pre svega treba obezbediti operativno polje i primeniti lokalni ili opšti anestetik. Dalji hirurški pristup podrazumeva uklanjanje stranih tela i devitalizovanog tkiva kako bi se omogućio prirodan proces zarastanja. Ukoliko su prisutni koštani fragmenti manji od jednog centimetra potrebno je ukloniti ih, ali i paziti da se ne oštete krvni sudovi i nervna vlakna.
Rana se ispira fiziološkim rastvorom ili 3% hidrogenom kako bi se pokrenule nešistoće iz dubine rane i omogućili aerobni procesi. Ne treba zaboraviti da se ratne rane uvek smatraju kontaminiranim mikroorganizmima. Nakon obrade, rana se ostavlja otvorenja, prekriva se samo sterilnom gazom i zavojem. U ovom slučaju posle obrade, moguće je postaviti šavove koji se ne učvoravaju odmah i u tom slučaju se zovu primarni odloženi šavovi. To treba učiniti tek četiri do sedam dana od primarne obrade ratne rane.
Hirurški pristup u slučaju infekcije
Ako obradi pristupamo kod inficirane rane, neophodno je drenirati gnojni sadržaj postavljanjem drena ili načinjenom incizijom. Kod infekcije su prisutni svi znaci inflamacije i tada je reš o sekundarnoj obradi ratne rane. Rana se nakon obrade previja svakodnevno do trenutka postavljanja šavova. Šavovi se postavljaju sedam do deset dana od obrade ako su sanirani znaci infekcije i ako se uočava proliferisano mlado granulaciono tkivo. U ovom slučaju pričamo o sekundarnom šavu.