Minamata bolest
1 min čitanjaMinamata bolest je u stvari trovanje metil živom. Naziv je dobila po malom gradiću u zalivu Minamata u Japanu, a prvi put je registrovana 1956. godine.
Šta se u stvari desilo?
U razmaku od 1932. do 1968. godine u zalivu su slivale otpadne vode iz jedne hemijske fabrike u kojoj je korištena živa u tehnološkom procesu. U moru su mikroorganizmi pretvorili živu u metil-živu, a ovu su preuzimali planktoni i alge u moru. Iz planktona metil-živa je dospevala u velikim količinama u ribe, a stanovništvo gradića koje je konzumiralo ribu masovno je doživljavalo trovanje metil-živom. Stanovnici su imali simptome poput otežanog govora i kretanja, depresije, razdražljivosti, konfuzije, paralize, grčeva, a u teškim slučajevima ova bolest se završavala sa komom i smrću.
Da li se može izlečiti?
Trovanje metil-živom je izuzetno teško stanje, jer slabo reaguje sa helatima. Dimerkaprol je čak i kontraidikovan, a hemodijaliza je od male koristi. Penicilamin se primenjuje ali kliničko ispoljavanje nije efikasno te se u lečenju koristi politiolska smola koja dalje bolje rezultate.