Selen – moćni antioksidans
2 min čitanjaSelen je mineral, oligoelement neophodan našem organizmu.
Selen se unosi putem hrane (naše telo ga ne proizvodi). Namirnice bogate selenom su:
- brazilski orah – 1 mg/kg
- pšenične klice
- kvasac
- soja
- ovas
- seme suncokreta
- riba – tuna i bakalar
- morski plodovi
- žumance
- džigerica
Kada su biljne namirnice u pitanju, nivo selena u njima varira i zavisi od tla na kom su uzgajane. Životinjske namirnice su, uglavnom, bogatiji izvor, jer se selen u životinjskom telu koncentriše u proteinima. Stoga, raznovrsnost u ishrani je najbitnija za optimalan unos.
Selen u organizmu prvo ima ulogu antioksidansa, kao deo enzima glutation-peroksidaza štiti ćelije mišića, mozga i kože od oksidativnog stresa. Vezivanjem slobodnih radikala selen ima i kardioprotektivno delovanje.
Deo je i aminokiselina, gradivnog jedinjenja proteina. Pojedini proteini koji sadrže selen neophodni su za normalno funkcionisanje mozga. Učestvuje u sintezi testosterona. Učestvuje i u radu štitaste žlezde i u sintezi T3 hormona. Ovaj mineral reguliše i imuni sistem stimulacijom sazrevanja T limfocita. Takođe, ima i ulogu u metabolizmu jetre kao hepatoprotektiv.
Suplementi selena se preporučuju:
- pušačima
- starijim osobama
- obolelim od hroničnih virusnih infekcija – hepatitis, hiv
- reumatskih oboljenja
- mišićnih distrofija
- hemoterapije
- terapije plodnosti kod muškaraca
Da li unositi suplemente selena bez konsultacije lekara?
Preteran unos selena može biti toksičan. Suplementi su preporučeni u navedenim stanjima. Mimo toga, bez konstitucije sa doktorom, selen se može unositi do tri meseca u kontinuitetu kao antioksidans i radi stimulacije imunog sistema. Preterana količina selena u organizmu ogleda se u iritaciji kože, ali se to dosta retko dešava, jedino ukoliko se duže vreme u organizam unosi više od 0,9 mg selena dnevno.
Zaključak
Zdrava ishrana je najznačajnija za nivo selena u organizmu!