Fibrinolitici
2 min čitanjaFibrinolitici su lekovi koji se koriste u cilju rastvaranja tromba i rekanalizacije okludovanog krvnog suda.
Najčešće se radi o belim trombima koji se sastoje od trombocita i male količine fibrina. Uglavnom dovode do okluzije koronarnih arterija i akutnog infarkta miokarda, kao komplikacija rupture nestabilnog aterosklerotskog plaka. Fibrinolitici deluju tako što vrše konverziju plazminogena u plazmin. Koriste se kod akutnog infarkta miokarda, tromboembolije pluća, tromboze perifernih arterija, tromboze dubokih vena (retko).
Tokom terapije ovim lekovima prati se trombinsko, protrombinsko i tromboplastinsko vreme.
U te svrhe se najčešće koriste streptokinaza, koja nije specifična na sam tromb nego deluje na nivou cele cirkulacije. Najčešće od svih predstavnika ove grupe lekova dovodi do anafilaktičkog šoka. Treba biti i oprezan i ukoliko je pacijent neposredno pre primene preležao streptokonu infekciju, jer takva situacija najčešće rezultuje alergijskom reakcijom na primenu streptokinaze. Primenjuje se sporom intravenskom infuzijom tokom sat vremena, a posle toga sledi terapija održavanja od 72 sata.
Ureokinaza je selektivnija na nivou tromba, a ima i manja neželjena dejstva od streptokinaze. Daje se prvih 10 minuta intravenski, a terapija održavanja sledi tokom 24 sata.
Alteplaza je dobijena rekombinantnom DNK tehnologijom, takođe je selektivnija na plazminogen u trombu nego u cirkulaciji. Daje se intravenski 3-5 minuta i sledi terapija održavanja tokom 2 sata. Alergijske reakcije uglavnom nisu njena nželjena dejstva.
Anisterplaza je kombinacija alteplaze i plazminogena. Pogodna je za vanbolničku primenu (u ambulantnim kolima). Daje se intravenski oko 5 minuta
Neželjena dejstva fibrinolitika su krvarenja i alergijske reakcije. Kontraindikacije su krvareći šlog, diseminovana intravaskularna koagulacija, nedavne operacije….