Fitoestrogeni i menopauza
2 min čitanjaKlimaks, klimakterijum, kao faza perimenopauze i postmenopauze, i menopauza, gašenje funkcije ovarijuma, su prirodno stanje koje nastupa, uglavnom, između 40 i 50 godine života žene. Ovaj period nastupa i prolazi relativno mirno (što je retko) ili krajnje fiziološki burno.
Neprijatni simptomi menopauze nastaju usled nedostatka hormona estrogena i to su:
- talasi vrućine, valunzi, i obilno znojenje
- ubrzan srčani rad, vrtoglavica, glavobolja
- razdražljivost, apatija, nesanica, depresivnost
- bolovi u zglobovima i duž kičmenog stuba.
Fitoestrogeni su supstance poreklom iz biljaka i struktura i delovanje im je slično estrogenu, te se koriste kao supstituciona terapija. Vezuju se za obe veste estrogenskih receptora u telu.
Biljke bogate fitoestrogenima su:
- soja
- crvena detelina
- cimicifuga
- sočivo
- seme lana
- seme susama
- avokado
Učinak fitoestrogena na smanjenje inteziteta simtoma nije uvek zadovoljavajuć, zavisi od više faktora – kvaliteta samog preparata, vrste aktivne supstance, nivoa hormonskog deficita, redovnosti uzimanja terapije, ishrane, pušenja i konzumacije alkohola.
Pacijentkinje sa blažim simptomima menopauze i zdravijim načinom života, kako istraživanja pokazuju, bolje reaguju na preparate fitoestrogena. Osobe atopijske konstitucije preparatima crvene deteline i cimicifuge treba da pristupe sa oprezom. Kapsule/tablete fitoestrogena uglavnom se piju uz obrok ili neposredno pre njega. Fitoestrogeni su kontraindikovani kod pacijentkinja koje su obolele ili imaju istoriju bolesti u porodici od estrogen-zavisnih tumora.
Fitoestrogeni nisu preporučeni pacijentkinjama na terapiji:
- antikoagulantima
- ciklosporinom
- tamoksifenom
- azatioprinom
- acetilsalicilnom kiselinom kao inhibitorom agregacije trombocita
Pri terapiji levotiroksinom kod hipotireoze preporuka je da se primena leka odvoji najmanje dva sata od uzimanja preparata fitoestrogena.