Prirodni diuretici

4 min čitanja

Otok (edem) ruku, nogu i stopala, nadutost stomaka, podbulost lica, osećaj težine u udovima, samo su deo tegoba koje nastaju usled preopterećenosti organizma suvišnom tečnošću. Postoji čitava riznica lekovitog bilja i čajeva koji deluju kao prirodni diuretici i potpomažu eliminaciju viška vode iz tela

Ko je izložen najvećem riziku?

Dijabetičari, osobe koje pate od bolesti jetre, bubrega, srca i krvnih sudova, mogu imati problem sa zadržavanjem i otežanom eliminacijom vode iz organizma.

Hronične bolesti pluća ili artitis takođe mogu dovesti do ovog stanja. Žene se sa neprijatnom nadutošću suočavaju i za vreme PMS-a, ali i tokom trudnoće, menopauze i menstruacije. U slučaju dugotrajnog otoka, bola i osećaja težine u ekstremitetima neophodno je potražiti pomoć lekara jer postoji mogućnost da se radi o nekoj ozbiljnijoj bolesti.

Loša ishrana

Ishrana savremenog čoveka većinom se bazira na industrijskoj hrani koja obiluje solju, šećerom, mastima i konzervansima te uzrokuje gomilanje toksina, preopterećenost jetre i bubrega. Jedna od posledica ovakve ishrane jeste i zadržavanje vode u organizmu. Ako se na sve to doda način života koji podrazumeva previše sedenja i nedostatak fizičke aktivnosti, sasvim je jasno zbog čega je višak tečnosti boljka modernog čoveka.

Opasne skrivene soli

Poznato je da so vezuje vodu u organizmu. Sto grama unesene soli vezuje 13 l vode, što znači 11 l više nego što je potrebno. Mnogi tvrde da ne jedu previše slanu hranu, ali pritom zaboravljaju da sve industrijske namirnice sadrži ogromne količine “bele smrti”. Konzervisana tunjevina i sardina, mesni naresci, paštete, viršle, salame, šunka, slanina, kečap, sok od paradajza, razne grickalice, gotova jela, sirevi, pravi su rudnik soli i “ubice” srca, krvnih sudova i zdravlja u celini.

Kalijumom protiv natrijuma

Ravnoteža kalijuma i natrijuma prvi je korak u prevenciji edema. Optimalan sadržaj ovih minerala doprinosi održanju dinamičke ravnoteže vode u svim delovima tela. Natrijum dovodi do zadržavanja vode dok, sa druge strane, kalijum ima moć da taj proces donekle zaustavi. Da bi se smanjila količina natrijuma, potrebno je ograničiti unos soli, a kako bi se postigla ravnoteža sa kalijumom, neophodno je i povećati unos tog elementa kroz namirnice kao što su krompir sa ljuskom, paradajz, banane, dinja, sok od pomorandže, semenke suncokreta.

Ubrzajte cirkulaciju

Oslabljena cirkulacija čest je uzrok pojave edema, a jedan od razloga za usporen protok krvi kroz organizam jeste nedostatak kretanja. Zbog toga je neophodno svakodnevno upražnjavati neki oblik fizičke aktivnosti, kao što su brze šetnje, penjanje uz stepenice, pilates, aerobik, trčanje, vožnja bicikla… Osim toga, u ishranu je poželjno uvrstiti namirnice koje su poznate kao pokretači cirkulacije – biber, čili, đumbir, kari, beli luk, cimet…

Namirnice koje se preporučuju

Iz ishrane treba eliminisati namirnice koje doprinose zadržavanju tečnosti, dok je u svakodnevni jelovnik poželjno uvrstiti hranu koja sprečava ovaj proces. Priroda nije štedela na biljnim diureticima, pa tako u svako doba godine postoji veliki izbor namirnica koje mogu pomoći u prevenciji i lečenju edema, a neke od njih su sok od brusnice, lubenice, krastavci, rotkvice, paradajz, jabukovo sirće, semenke anisa, šparglazelena salata, kokosovo mleko (vodica kokosa), ovas, proso

Biljke sa diuretskim dejstvom

Peršun – dokazano pomaže u lečenju mnogih bolesti jer obiluje vitaminima i mineralima. Između ostalog, ubrzava cirkulaciju, potpomaže izbacivanje vode i štetnih materija iz organizma, što znači da je pogodan i za detoksikaciju. Treba ga koristiti kao dodatak jelima na kraju kuvanja, u salatama, ili u obliku čaja.

Priprema čaja: Preliti 1-2 kašičice suvog lišća peršuna šoljom vrele vode i ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Piti 2-3 šolje dnevno. Čaj se ne preporučuje trudnicama zbog mogućih kontrakcija. Uva – poznati diuretik koji ima još jači efekat u kombinaciji sa biljkama sličnog dejstva. Poznata je i kao uroantiseptik – sredstvo za dezinfekciju mokraćnih organa. Koristi se protiv zapaljenja mokraćne bešike, kako akutnih, tako i hroničnih, ali i u slučaju bubrežnih oboljenja. Čaj od uve: Preliti 3-4 g suvog lista uve šoljom vrele vode, ostaviti da odstoji 10-15 minuta i procediti. Piti 3 puta dnevno između obroka.

Zečji trn – veoma efikasno sredstvo za lečenje urogenitalnog trakta: podstiče izlučivanje mokraće, sprečava stvaranje peska i kamenja u bubrezima i bešici, eliminiše vodu iz trbušne duplje. S obzirom na to da pospešuje izbacivenje viška tečnosti iz organizma, ovu biljku treba uključiti u terapiji gihta i hroničnog reumatizma

Izvor: lekovitobilje.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.