Tumori pluća

2 min čitanja
tumori pluća

Foto: lungindia.com

Tumori pluća jedni su od najčešćih tumora i uzroka smrti kada govorimo o malignim bolestima. Tumori pluća mogu da se podele na primarne i sekundarne. U primarne spadaju benigni i maligni tumori, dok sekundarnim pripadaju metastaze.

Tumori pluća
Hamartom sa kalcifikatima – Foto: two-medic.ru

Benigni tumori

Benigni tumori pluća su mnogo ređi od malignih, uglavnom su asimptomatski i slučajno se otkrivaju RTG pregledom. Prezentuju se kao solitarne, okrugle mekotkivne senke koje mogu da sadrže tačkaste kalcifikacije ukoliko se radi o hamartomu ili hondromu. Benigni tumori mogu biti osteomi, hemangiomi, lejomiomi, fibromi, hondromi… Ponekad tumori mogu da rastu iz zida bronha dovodeći do njegove opstrukcije i sledstvene atelektaze, slično karcinomima bronha. Pri diferencijalnoj dijagnostici treba imati na umu da neruptuirana cista takođe mođe dati izgled benignog tumora.

Tumori pluća
Centralni tip karcinoma – Foto: two-medic.ru

Maligni tumori

Maligni tumori su daleko češći. Oko 90% slučajeva dijagnostikovano je kod pušača. Najčešći su planocelularni karcinom, adenokarcinom, mikrocelularni, makrocelularni, karcinoid… Prema svojoj lokalizaciji dele se na centralne i periferne. Maligni tumori uglavnom nastaju na mestu račvanja bronha, odnosno na mestu na kom je sluznica metaplastična.

Centralni karcinom nastaje iz ćelija velikih bronha, u predelu hilusa. Na RTG snimcima daje senku mekotkivnog intenziteta u predelu hiluca sa zupčastom linijom ka zdravom tkivu, što govori u prilog njegove infiltracije. Karcinom može da raste ekstrabronhijalno (najređe), intramuralno (u zid bronha) i endobronhijalno, što je i najčešći iskod. Endobronhijalni karcinom svojim rastom uzrokuje stenozu bronha i opstruktivni emfizem distalno od mesta senoze koja se na rendgenografijama prikazuje kao povećana transparencija pluća. Posle nekoliko dana iz opisanog područja apsorbuje se vazduh pa  ono postaje atelektatično, koje u tom slučaju daje homogenu mekotkivnu senku odgovarajućeg anatomskog dela pluća. Granica prema zdravom tkivu je konkavna.

Ako karcinom nastane u području subsegmentnih bronhija pa sve do terminalnih bronhiola, zove se periferni karcinom. Uglavnom se otkrije u kasnijem stadijumu i na RTG snimku se vidi kao mekotkivna senka sa nepravilnom ivicom usled infiltracije okolng tkiva, koja se zove maligna kruna (corona maligna). Ukoliko se u tumoru razvije nekroza koja će usloviti nastanak šupljine, diferencijalno treba imati na umu i apsces pluća.

Tumori pluća
Pancoast tumor – Foto: two-medic.ru

Pancoast tumor je poseban oblik tumora, karakteristično zahvata vrhove pluća i još se zove karcinom gornjeg plučnog sulkusa. Na nekom od prva tri rebra moguće je uočiti osteolitičke promene jer tumor brzo daje promene na njima.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.