Ujed i ubod insekta: sve što treba da znate

3 min čitanja
ujed-i-ubod-insekta-sve-sto-treba-da-znate-1

Ujed i ubod insekta može da izazove manji bol i iritaciju, ali neki mogu biti izuzetno bolni i mogu izazvati ozbiljnu alergijsku reakciju.

Na naüim prostorima uobičajeni ujedi insekata uključuju komarce, buve, mrave, mušice, stenice, paukove, grinje i krpelje. Poslednja tri ne spadaju u insekti već u paukove.

Insekti koji mogu da nanesu ubod uključuju pčele, ose i stršljenove. Dok insekt često ujede da bi probio kožu u cilju ishrane ljudskom krvlju, ubod je odbrambeni mehanizam kojim se inokuliše otrov u kožu.

Kako reagujemo na ubod insekta ili njihov ujed?

Ako nas insekt ugrize, on vlaži to mesto svojom pljuvačkom. Ovo može dovesti do alergijske reakcije na koži, zbog čega područje oko ugriza postaje crveno, svrbi i ponekad otekne.

I nakon uboda, otrov izaziva lokalnu alergijsku reakciju zbog čega koža postaje otečena, svrbi i crvena je. Bol i svrab (pruritis) mogu ostati nekoliko dana i obično su blagi i bezopasni.

ujed-i-ubod-insekta-sve-sto-treba-da-znate-5
Foto: Nikola Rahme

Ozbiljnost reakcije, međutim, zavisi od osetljivosti osobe. Ako je osoba alergična na otrov mogu se javiti blage do teške opšte alergijske reakcije. Jedna takva reakcija je reakcija preosetljivosti ili anafilaksa. Ovo zahteva hitan medicinski tretman, pa čak i hospitalizaciju kako bi se sprečio fatalan ishod.

Kada posetiti doktora?

Potrebno je konsultovati lekara ako otok i promene pokrivaju velike delove tela ili ako postoje druge karakteristike kao što su groznica, stvaranje gnoja (što ukazuje na infekciju) ili alergijske reakcije sa otežanim disanjem, oticanje kože lica i vrata.

Ukoliko je prisutan neki od sledećih znakova, potrebno je da se što pre obratite lekaru:

  • mučnina
  • povraćanje
  • dijareja
  • ubrzan rad srca
  • plitko disanje
  • otežano gutanje
  • brz pad krvnog pritiska
  • šok
  • konfuzija
  • uznemirenost

Kakav je tretman nakon ujeda insekata i uboda?

Najčešći tretmani se mogu sprovesti kod kuće i obično su dovoljni da eliminišu simptome. Zahvaćeno područje treba oprati sapunom i vodom da bi se uklonio alergenski otrov ili žaoka. Ukoliko je žaoka vidljiva, može se ukloniti pre pranja ili pokušaja bilo kakvog tretmana. Na to područje se može staviti hladan oblog kako bi se smanjio otok i ublažio bol. Mogu se primeniti sredstva protiv bolova poput paracetamola ili ibuprofena.

Oni sa ozbiljnijom alergijom obično zahtevaju terapiju u bolnici. Osobama sa anafilaksijom ili teškim alergijama možda će biti potrebno dati injekciju adrenalina u cilju hitnog spašavanja života i možda će biti hospitalizovani.

Kako se može sprečiti ujed i ubod insekta?

Ujedi i ubodi insekata su uobičajeni ako se vreme provodi napolju, posebno u divljini. Uobičajene mere za sprečavanje ujeda uključuju nošenje dugačke odeće koja prekriva ekstremitete i najveći deo kože, nošenje ili korišćenje repelenata za insekte, boravak u zatvorenom prostoru nakon sumraka i upotrebu komarnika. Izbegavanje i oprezno udaljavanje od insekata kao što su pčele, ose i stršljenovi pomaže u sprečavanju uboda.

Oni koji putuju u inostranstvo, poput Afrike, Azije i Južne Amerike, izloženi su riziku od ujeda insekata poput komaraca koji mogu preneti malariju i druge bolesti kao što su:

  • Žuta groznica – u Venecueli
  • Povratna groznica i Šagasova bolest – u Meksiku
  • Lajmska bolest
  • druge bolesti koje izazivaju insekti uključuju dengu, onhocerkozu, tripanosomijazu, lajšmaniozu i lojazu.

Neophodne mere predostrožnosti, lekovi ili vakcinacija pre putovanja su neophodni. Međutim, studije nisu pokazale dokaze o prenošenju HIV-a putem ujeda komaraca ili drugih insekata.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.