Virusni encefalitis
2 min čitanjaVirusni encefalitis je upala mozga koja može nastati kao primarna, posledicom direktne invazije moždanog parenhima virusom i sekundarno, komplikacijom virusne infekcije u čijem nastanku stoji imunološki odgovor.
Virusni-encefalitis – Infekcija CNS-a može da nastane hematogenim putem sa mesta primarne infekcije, preko nazalne sluznice ili neurogenim putem, kada se virus širi duž aksona do ganglija, a potom dalje u nervno tkivo.
HSV-1 (herpes simpleks virus tip 1) se prenosi respiratornim putem ili pljuvačkom. Primarna infekcija se obično dešava u detinjstvu i ispoljava se u vidu lake respiratorne infekcije. Smatra se da između 50%-90% odraslih osoba ima antitela prema HSV-1.
Osnovni simptomi encefalitisa su povišena temperatura sa izmenjenim stanjem svesti, epileptički napadi, promena ličnosti, pareza, paraliza, oštećenje kranijalnih živaca. Meningealni znaci mogu biti pozitivni. Klinička slika encefalitisa uzrokovana HSV-1 može imati nagli početak, sa epileptičkim napadima, konfuzijom, agitacijom i halucinacijama. Oko 50% bolesnika ima hemiplegije i fokalne epileptičke napade. Ovo je inače virus za čije lečenje se koristi aciklovir, koji je potrebno uvesti u terapiju kako bi se izbegao visok stepen smrtnosti (70-80%).
Dijagnoza
Pregledom likvora nalazimo blagu pleocitozu. EEG, CT I NMR imaju veliki značaj jer za encefalitis uzrokovan HSV-1 je karakteristično da je najčešce lokalizovano u temporo-frontalnim regionima.
Lečenje
Herpes simpleks encefalitis se leči aciklovirom tokom 10 do 14 dana.