Antisepsa
2 min čitanjaAntisepsa je skup postupaka i mera kojima se uništavaju uzročnici infekcije ili se njihova virulencija slabi, da ne mogu da izazovu infekciju.
Antisepsa se postiže metodama dezinfekcije. Hemijska sredstva koja se koriste za dezinfekciju predmeta i materijala zovu se dezificijentna ili germicidna sredstva i ne smeju se koristiti in vivo jer oštećuju tkivo. Hemijska sredstva koja se koriste na živom tkivu zovu se antiseptička sredstva.
Sredstva koja se koriste kao dezinficijensi i antiseptici su:
- Etil alkohol (70%) upotrebljava se za dezinfekciju kože
- Vodonik peroksid, hidrogen H202, u 3% rastvoru se koristi za ispiranje rana.
- Povidon jod deluje baktericidno i koristi se za pripremu operativnog polja, ruku operatora i ispiranje rana. Ne sme se primenjivati kod osoba alergičnih na jod.
- Rivanol upotrebljava se kao 1% rastvor za ispiranje inficiranih rana i u toku operacija za ispiranje ehinokoknih cista.
- Borna kiselina (acidum boricum 3%) se upotrebljava za ispiranje mokraćne bešike i u manjoj komcentraciji u oftalmologiji i otorinolaringologiji.
- Hlorni kreč, rastvoren u vodi u odnosu 1:5 koristi se za dezinfekciju izlučevina.
- Kvaternerne amonijumove baze (desol i asepsol) su jaka dezinfekciona sredstva koja se koriste za dezinfekciju instrumenata i prostorija. U manjoj koncentraciji se koriste za pranje ruku i pripremu operativnog polja.
- Formalin je rastvor gasa formaldehida koji se koristi za dezinfekciju instrumenata koji se ne kuvaju.
- Cideks se koristi za brzu sterilizaciju metalnih i optičkih instrumenata između dve operacije.
- Medicinski benzin se koristi za uklanjanje masnoća i grubih nečistoća i tragova flastera sa kože i iz okoline rane. Ne sme se primenjivati na koži lica i vrata.