Da li je glicerin zdrav za kožu?
2 min čitanjaČesto se na ambalaži skupljih tečnih ili čvrstih, i hipoalergijskih, sapuna navodi da sadrže glicerin.
Da li je glicerin zaista zdrav za kožu?
Glicerin se još zove i glicerol i dobija se iz biljnih i životinjskih masti. Visoko je zastupljen u farmaceutskoj tehnologiji kao humektans (veže veliku količinu vode), netoksičan za ljudsku upotrebu. Deo je krema, losiona, mleka za telo, pasti za zube, pena i lubrikanata. Nema miris niti boju i slatkog je ukusa te se koristi i u prehrambenoj proizvodnji kao zaslađivač. Uglavnom, glicerin koji se koristi u farmaciji je biljnog porekla.
Glicerin kao površinski aktivna supstanca koja u vodi formira micele, lako skida nečistoće sa kože i lako se nanosi na kožu i pri tome ne izaziva iritaciju.
Hemijski posmatrano glicerin je trihidroksilni alkohol, što mu daje dobre osobine rastvaranja, odnosno može da se rastvori i u vodi i u ulju i organskim rastvaračima. Tako je glicerin micelarno sredstvo i u rastvoru sa vodom daje micele.
Glicerin kao površinski aktivna supstanca koja u vodi formira micele, lako skida nečistoće sa kože i lako se nanosi na kožu i pri tome ne izaziva iritaciju. Potom kao humektans glicerin će prihvatati, vezati, vodu iz vazduha i vršiti hidrataciju kože i smanjiti isušivanje, jedan od osnovnih problema pri korišćenju klasičnih sapuna.
Pored svakodnevne primene, sapun sa glicerinom naročito se preporučuje bebama, maloj deci, osobama osetljive kože i pacijentima sa:
- suvom kožom
- rozaceom
- psorijazom
- atopijskim i kontaktnim dermatitisom
- aknama
- ihtiozom
- keratozom
- pacijentima na radioterapiji
A da li je hipoalergijski, to ne zavisi samo od glicerina. Proizvod, ovog puta sapun, ne sme da sadrži veštačke boje i parfeme koji bi doveli do iritacije. Postoje i domaći glicerinski sapuni napravljeni od strane proverenih majstora i ne zaostaju za kvalitetom od fabričkih. Mogu biti raznih oblika, a ako u sebi sadrže i biljna ulja i prirodne boje glicerinski sapuni su i uživanje za sva čula.