Ductus arteriosus persistens – urođena srčana mana
2 min čitanjaUrođena srčana mana ductus arteriosus persistens predstavlja patološku vaskularnu komunikaciju između istmusa aorte i bifurkacije plućne arterije.
Ductus arteriosus persinstens (DAP) je normalno otvoren u okolnostima fetalne cirkulacije. U prvim satima ili danima dolazi do njegovog zatvaranja. Održavanje ductus arteriosusa, posle rođenja, predstavlja anomaliju i omogućava direktnu komunikaciju između sistemskog i plućnog krvotoka, jer arterijska krv protiče tokom čitavog srčanog ciklusa iz aorte u arteriju pulmonalis ( Levo – Desni šant).
Mana je često asimptomatska do druge ili treće decenije. Kada se tegobe jave, bolesnici se žale na dispneu i lošu toleranciju napora.
Ukoliko se čuje šum na bazi srca, ultrazvučni nalaz je idealna metoda za morfološku i funkcionalnu procenu ovog defekta.
Na RTG-u srca i pluća zapažamo pojačanu plućnu šaru, dilatiranu plućnu arteriju i naglašen luk leve komore, dok se kasnije veoma retko razvija plućna hipertenzija. Ukoliko se čuje šum na bazi srca, ultrazvučni nalaz je idealna metoda za morfološku i funkcionalnu procenu ovog defekta.
Terapija:
Bez obzira na veličinu, uvek je indikovano zatvaranje ductus arteriosus persitensa. U neonatalnom periodu može se pokušati sa davanjem antagonista prostaglandina u cilju medikamentoznog zatvaranja. Zatvaranje se može izvršiti i hirurški. U odraslom dobu postoji povećana opasnost od infektivnog endokarditisa pa je kod nelečenih bolesnika profilaksa veoma bitna.