Interakcije oralnih kontraceptiva i antibiotika
2 min čitanjaInterakcije oralnih kontraceptiva i antibiotika – Mnogi lekovi interreaguju i stoga je od velike važnosti pri svakoj poseti lekaru, bilo opšte prakse ili specijalisti, naglasiti koja terapija se trenutno koristi.
Oralni kontraceptivi spadaju u hroničnu terapiju.
Propisani od strane ginekologa uz konstantnu kontrolu ne narušavaju zdravlje žene (iako se oko oralnih kontraceptiva nalazi veo kontradiktornih teorija, nepoverenja, straha, uz dobru kontrolu hormona i stručnog ginekologa mogu pomoći hormonskoj regulaciji, time i zdravlju žene, pored željenog efekta izostanka ovulacije). Oralni kontrceptivi su hormoni – estrogensko–progesteronske tablete ili samo progesteronske.
Hormoni se metabolišu putem jetre. Iz tog razloga stupaju u interakciju sa izvesnim lekovima, induktorima i inhibitorima enzima jetre. Dolazi do izostananka njihovog efekta i dolazi do ovulacije ili dolazi do neželjenih efekata leka, kao što je na primer pojačano krvarenje.
Kada su u pitanju antibiotici i njihova interakcija sa oralnim kontraceptivima, prema najnovijim studijama samo rifampicin (antituberkulotik koji se koristi i kod Legionarske bolesti, lepre) koji je snažni induktor određenih citohrom P-450 enzima značajno interreaguje sa hormonima, dolazi do neuspele kontracepcije.
Međutim iskustvo govori nešto drugo – ginekolozi zbog individualnosti metabolizma i nivoa hormona kod svake žene preporučuju privremeno korišćenje i mehaničke metode kontracepcije tokom istovremene primene antibiotika, kao i u toku 7 dana posle prekida njihovog korišćenja.
Žene tokom terapije rifampicinom treba da koriste i mehaničke metode u toku 28 dana nakon prekida korišćenja terapije.