Monteggia prelom
2 min čitanjaMonteggia prelom podrazumeva prelom proksimalne trećine ulne uz luksaciju glave radiusa. Luksacija glave radiusa je u proksimalnom radioulnarnom zglobu.
Ovakav prelom se najčešće dešava prilikom pada na ispruženu ruku, koja je u pronaciji. Najčešce se ovi prelomi javljaju kod dece, do desete godine, ali se dešavaju i kod odraslih osoba. Monteggia prelom može nastati i prilikom udarca palicom, kada osoba nesvesno podiže ruku da bi se odbranila.
U kliničkoj slici dominira jak bol i oštećenje funkcije lakta, ali i ručnog zgloba. Pridružene povrede kod ovog preloma su iščašenje ili fraktura olekranona i povreda lateralnog kolateralnog ligamenta. Fraktura ulnarne kosti se lako uočava, za razliku od luksacije glave radiusa koju je teže uočiti zbog otoka lakta, nastalog usled preloma.
Potreban je neophodan snimak cele podlaktice da bi isključili pridružene povrede. Skoro uvek, prilikom preloma jedne kosti podlaktice za posledicu ima luksaciju druge kosti, zato snimamo i lakat i ručni zglob. RTG snimak će pokazati angularni prelom kod odraslih, dok se kod dece lako uočava.
Terapija je hirurška i podrazumeva unutrašnju fiksaciju ulne i repoziciju proksimalnog radioulnarnog zgloba.
Važno je spomenuti da imamo i Galeazzi prelom ili obrnuti Monteggia prelom. Ovde dolazi do preloma radiusa u distalnoj trećini sa luksacijom radiusa u sad distalnom radioulnarnom zglobu.