Odnos obima struk-kuk
1 min čitanja
Foto: rs.n1info
Odnos obima struk-kuk se koristi kao pokazatelj stanja uhranjenosti.
Da bismo odredili odnos obima struk-kuk, neophodno je da pre svega izmerimo obim struka i kuka. Za ovaj postupak nam je potrebna centimetarna traka koja je nerastegljiva, sa preciznošću merenja od 1 milimetra.
Obim kuka se izmeri tako što jednostavno trakom obuhvatimo najširi obim u predelu kukova i očitamo vrednosti na traci. Za obim struka, centimetarsku traku postavljamo na sredini, između najniže tačke rebarnog luka i najviše tačke bedrene kosti.

Povećanje obima struka iznad 94 centimetara za muškarce, i 80 za žene, govori u prilog povećanom riziku za gojaznost, a ukoliko je ta vrednosti za muškarce 102 cm, a za žene 88 cm, radi se o centralnom tipu gojaznosti.
Odnos obima struka i kuka se dobija tako što ove dve vrednosti podelimo po spomenutom redosledu. Ako je kod muškaraca dobijena vrednost veća od 0.90, a kod žena veća od 0,85, takođe govorimo o prisutnoj androgenoj gojaznosti. Ove vrednosti imaju mnogo veći dijagnostički značaj u raznim oboljenjima, na primer u proceni rizika razvoja dijabetes melitusa tipa 2. U proceni stanja uhranjenosti, odnosno gojaznosti, u obzir treba uzeti i druge testove poput merenja debljine kožnih nabora, ali i sveukupnu kliničku sliku pacijenta, kao i laboratorijske analize.
