Zašto nastaje kamen u žučnoj kesi?
2 min čitanjaPoremećaj odnosa komponenti žuči jedan je od najčešćih poremećaja bilijarnog trakta. To je upravo razlog zašto nastaje kamen u žučnoj kesi.
Žuč je sekret i ekskret jetre u odnosu na pojedine komponente koje ulaze u njen sastav. U žuči je najveći udeo bilirubina, holesterola, žučnih kiselina, lecitina, vode, elektrolita… U odnosu na povećanje određenih frakcija, razlikujemo holesterolske, bilirubinske i mešovite kamence.
Kamenci se najčešće javljaju u žučnoj kesi. Broj varira od jednog do nekoliko stotina. Pri tom oni su različitog oblika i veličine. Ako žučni kamenci postoje u žučnoj kesi, u 10-25% slučajeva postoje kamenci i u ductus choledodochus-u i to stanje se naziva holedoholitijaza. Kamenci su češći kod gojaznih osoba, u trudnoći, dijabetesu. Kod žena su češći nego kod muškaraca i to čak 4-5 puta. Moguća su asimptomatska stanja, praktično se i ne dijagnostikuju za života, a s druge strane kamenci mogu da dovedu do ispoljavanja teškim bilijarnih kolika.
- Holesterolski kamenci nastaju zbog povećane koncentracije holesterola u žuči. U tom slučaju nastaje litogena žuč koja koncentrovanjem u žučnoj kesi dovodi do nastanka kamenaca. Njihov rast procenjuje se na oko 1 milimetar godišnje. To je najčešći tip kamenaca na našem poneblju.
- Bilirubinski kamenci nastaju zbog povećanog udela bilirubina u žući kao rezultat poremećaja koji će dovesti do povećanja količine bilirubina.
- Mešoviti kamenci, pored disbalansa i povećanja holesterola i bilirubina, postoji i povećanje koncentracije kalcijuma.
Prema brzini nastanka, razlikujemo akutni i hronični holecistitis. Akutni holecistitis se manifestuje leukocitozom, ubrzanom sedimentacijom i povišenom temperaturom. Moguć je razvoj empijema holeciste, pa čak i njena perforacija.