Oralna primena leka
2 min čitanjaOralna primena leka se značajno razlikuje od peroralne primene. Da li znate o čemu se tačno radi?
Ovakav vid primene lekova podrazumeva njegovo zadržavanje u usnoj duplji. S druge strane peroralna ili per os primena leka označava gutanje leka, to jest njegov prolaz kroz usnu duplju i dalje kroz jednjak do želuca. Razlike u ova dva naizgled ista modela primene lekovitih supstanci u značajne, pogledajmo o čemu se tačno radi.
Oralna primena leka najčešće podrazumeva upotrbu lekova u vidu tableta, mada ne isključivo. Neke se sisaju, neke grickaju, a neke pacijent treba da postavi ispod jezika, što se zove sublingvalna primena leka. U ustima se apsorbuju male količine nekih tečnosti, poput etanola. U ustima pljuvačka razlaže, otapa tabletu i lek se apsorbuje sa površine bukalne i sublingvalne sluznice. Generalno, sluznica usne duplje je veoma prokrvljena i vlažna, što je povoljno okruženje za primenu određene vrste rerapije.
Vene iz ovog područja pripadaju slivu venae cavae superior, te se krv koja nosi lek dalje distribuira kroza aortu dalje u sistemsku cirkulaciju. Na taj način se zaobilazi jetra koja ima dobro poznatu ulogu u metabolisanju (inaktivaciji) lekova, pa se oralnom primenom izbegava njegova inaktivacija i sledstveno smanjenje koncentracije leka u sistemskoj cirkulaciji.
Neki od najčešćih lekova koji se daju oralno su hidrotalcit, za ublažavanje digestivnih tegoba, ili nitroglicerin koji se primenjuje upravo sulingvalno, kao što smo već naveli.