Prednji levi hemiblok
2 min čitanjaPrednji levi hemiblok dijagnostikuje se elektrikardiografijom, EKG-om. Ovaj tip bloka spada u fascikularne blokove.
Da biste razumeli šta je prednji levi hemiblok, neophodno je podsetitise anatomije sprovodnog sistema srca. Tri fascikulusa, prednji, zadnji i septalni, nastaju kao delovi leve grane Hisovog snopa. Prednji levi fascikulus se pruža naniže i ulevo, dok se sadnji nalazi iza njega i skreće u desno pružajući se naniže.
Ukoliko je blokiran prednji levi fascikulus, talas depolarizacije se širi duž zadnjeg fascikulusa i na njegovom putu ima smer kretanja naniže i u jednom trenutku skreće ulevo i naviše, tako da dolazi do pomeranja električne osovine i nastaje levogram. Zbog toga se u DI odvodu nalazi pozitivan QRS kompleks, dok je on negativan u aVF odvodu
Generalno govoreći, kod hemiblokova nema patoloških QRS kompleksa, njihova amplituda i trajanje imaju normalne vrednosti. To je i glavna razlika u odnosu na blok leve ili desne grane Hisovog snopa, ili na primer u odnosu na hipertrofiju komora. QRS kompleksi nisu bizarni, oni su pravilni.
Znači, ukoliko analizom EKG-a zaključimo da postoji skretanje električne osovine srca ulevo, a odsutni su druge patološke prezentacije na EKG traci, najčešće se radi o prednjem levom hemibloku.
Opisani tip hemibloka može da bude prisutan i kod zdravog i kod bolesnog srca.