Beli luk i lekovi
1 min čitanjaU farmaciji beli luk zastupljen je uglavnom kao dijetetski preparat – kapsule/tablete koje sadrže suvi ekstrakta belog luka, kao i tinkture, kapi belog luka. Međutim da li su moguća neželjena dejstva ako se zajedno koriste beli luk i lekovi?
Primena:
- podizanje imuniteta
- regulacija masnoća u krvi
- smanjenje aterosklerotskog plaka
- regulacija nivoa šećera u krvi
- regulacija krvnog pritiska i cirkulacije
Ali ekstrakt belog luka, a i obilan obrok belog luka, ako se konzumira svakodnevno značajno interreaguje sa pojedinim lekovima, tada je potrebno obratiti pažnju ili potpuno izbaciti preparat belog luka iz redovne primene.
Lekovi koji interreaguju sa belim lukom:
- izonijazid – antituberkulotik – apsolutna zabrana preparata belog luka u toku terapije izonijazidom zbog izostanka antimikrobnog efekta leka
- antivirotici u terapiji HIV-a (NNRTI lekovi i sakvinavir) – smanjen terapijski efekat lekova
- estrogensko-progesteronski oralni kontraceptivi – izostanak kontraceptivnog delovanja
- imunosupresiv ciklosporin – smanjen terapijski efekat leka
- lekovi koji se metabolišu putem jetre – posebno teofilin, ketokonazol, itrakonazol, feksofenadin, triazolam – smanjen terapijski efekat lekova
- lekovi koji utiču na zgrušavanje krvi – varfarin, acetilsalicilna kiselina, klopidogrel, heparin, a i diklofenak, ibuprofen i naproksen – pojačana mogućnost krvarenja i pucanja sitnih kapilara.
Pre kupovine bilo kog biljnog preparata obratite se svom farmaceutu, obavestite ga o terapiji koju koristite, da bi se izbegle moguće neželjene reakcije i interakcije.